Пациентите със симптоми от долния гастроинтестинален тракт често се нуждаят от допълнителни изследвания за разграничаване на функционално състояние – например синдром на раздразненото черво от органично заболяване – Болест на Крон, улцерозен колит, тумори и други.

Калпротектинът е важен компонент от цитоплазмата на полиморфоядрените гранулоцити / неутрофилни левкоцити/ около 60% от цитозолните протеини на неутрофилите. В по-малко количество се съдържа и в моноцитите, някои макрофаги, в тъканните еозинофили на илеума. Наречен е така поради свързването му с калция, което предпазва клетката от собствените й разрушителни ензими. Също така се  свързва с цинка и проявява антибактериални свойства чрез инактивиране на бактериалните ензими. По този начин калпротектинът има регулаторна функция във възпалителния процес и притежава антимикробни и антипролиферативни свойства.

При възпаление на чревната стена  неутрофилите се насочват към мястото на възпалението, калротектинът попада във фекалиите и не се разрушава – стабилен е в продължение на 7 дни – затова е предпочитан маркер за изследване.. Завишените нива на калпротектина в изпражненията помага на лекаря да се ориентира дали са необходими допълнителни инвазивни изследвания.

Каква диагностична информация дава тестът?

Изследването на фекален калпротектин е диагностичен тест, който се използва за оценка на възпалението в червата. Той е съвременен маркер за възпаление и служи за:

– диагностика, диференциална диагноза и мониторинг на хронични възпалителни заболявания на червата – болест на Крон (Crohn), хроничен улцерозен колит (ХУК) и разграничаване от невъзпалителни чревни заболявания.

– Мониторинг на активността на възпалението  при – болест на Крон (Crohn), хроничен улцерозен колит (ХУК) или състояния след отстраняване на чревни полипи.

– диагностика на ранен рецидив на  хронични възпалителни заболявания на червата

– Оценка на страничните действия на  НСПВС които може да доведат до повишени нива на Калпротектин.

– Съмнение за   чревни неоплазии  – стои на второ място след определяне на фекалния хемоглобин –  с тест за окултни кръвоизливи.

– бактериални инфекции и кървене.

В Лаборатория Медика се прави количествен тест за Фекален калпротектин

Линеен обхват на метода 5-900 µg/g

Референтни стойности :

  • 0 – 1 месец – до 900.0 µg/g
  • 1 месец – 3 месеца – до 600.0 µg/g
  • 3 месеца – 1 година – до 300.0 µg/g
  • 1 година – 2 години – до 200.0 µg/g
  • 2години – 6 години – до 100.0 µg/g
  • 6 години – 65 години – до 50.0 µg/g
  • Над 65 години – до 50.0 µg/g

При граничен резултат е желателно изследване на нова проба след  4-6 седмици.

Тестът за фекален калпротектин е неинвазивен и може да намали необходимостта от по-инвазивни процедури като колоноскопия при определени пациенти. Калротектинът е подходящ тест, както за деца така и за възрастни.

Фекалния калпротектин е в групата на изследванията заплащани от НЗОК  по НРД 2024 г.при издадено направление за медико-диагностични изследвания от лекар специалист.